Ewa Ciepielewska

BIO / OSIĄGNIĘCIA

Ewa Ciepielewska (1960) Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Była współzałożycielką wrocławskiej Grupy LUXUS. W latach 1994–95 współpracowała przy wydawaniu krakowskiego magazynu Piątek Wieczorem i uczestniczyła w dziejących się wokół niego wydarzeniach artystycznych. Od 1984 r. wystawia indywidualnie i podejmuje samodzielne przedsięwzięcia artystyczne i ekologiczne. W latach 1995–1996 w dwuosobowym zespole Niebieskie Pantery (Panterras azzurras) współtworzyła Lotny Festiwal poza Murami. Od 1997 r. realizuje projekt artystyczny VOLANS. Współczesna Sztuka w 1000 sztuk, którego jest współautorką. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest autorką wystaw indywidualnych, akcji plenerowych, murali i społecznie zaangażowanych happeningów. Od lat 80. współorganizuje również wystawy i wydarzenia związane z Nowym Rokiem Księżycowym.
Od 2008 roku w maju odbywa wyprawy drewnianą łodzią z Krakowa do Gdańska w ramach Królewskiego Flisu na Wiśle.
Od 2015 organizuje na pływającym po Wiśle Galarze Solnym międzynarodową rezydencję artystyczną, która po dołączeniu do projektu Agnieszki Brzeżańskiej przybrała nazwę FLOW/Przepływ.
Od lat mieszka i pracuje w Krakowie.

Co było inspiracją do stworzenia
pracy na żaglu warszawskim?

Szablon „Dama z łasiczką” został wycięty w roku 1989 (albo trochę wcześniej) dla Magazynu LUXUS, niezależnego pisma ilustrowanego, które ukazuje się nieregularnie od lutego 1982 roku. Założenie pisma było odpowiedzią grupy studentów PWSSP we Wrocławiu, na wprowadzenie stanu wojennego, internowania, stłumienie wielkiego entuzjazmu, który w niezwykłej i powszechnej solidarności łączył ludzi na ulicach. Studenci postanowili przejąć sprawy w swoje ręce i wziąć na siebie zadanie krzewienia prawdziwej niezależnej kultury i podtrzymania ducha w narodzie.
Po burzliwych latach systemowych przemian, Magazyn LUXUS, organ prasowy zawiązanej na bazie redakcji Grupy LUXUS, okazał się istotnym znakiem historii, a ręcznie wykonane matryce i odbitki prawdziwymi dziełami sztuki. Gdy w 2011 roku Ewa Ciepielewska wiozła flisem wiślanym do Gdańska swoją „Damę z łasiczką”, wymyśliła dla muzycznego bandu „White Weasels”, który zawiązał się podczas tego przepływu, rodzaj logo, czyli damę z trzema łasiczkami.

MISTRZOWIE ŻEGLARSTWA